Garaldovy stránky
Uživatel:Anonymous
Přihlásit

Nejčtenější články
Seznam ekvivalentů (113077)
Bloodmoon topicy (42688)
Antropomorph (33132)
 

Windows hry pod linuxem Print

Co člověk doma potřebuje na počítači pro děti? Většinou tam má jet internet, pošta, případně nějaký kancelářský balík, kvůli projektům do školy a potom hry.

Tohle je podle mne asi největší problém. Není si potřeba něco namlouvat, hry do linuxu existují, byly provedeny nějaké porty známých her, nebo byly i naprogramovány nativně pro linux, ale přiznejme si otevřeně, že co se týče kvantity, tak to těžce zaostává. Před pár měsíci jsem opět přemýšlel jestli se to nějak nedá vyřešit a narazil jsem na zajímavou věc, možnost spouštění windows her přímo v linuxu, bez potřeby instalovat windows. WineX jsem zkoušel již několikrát a většinou jsem nic nerozjel, ale tohle už vypadá zajímavěji, jde o Crossover.

Na začátku musím předestřít, že to není zadarmo. Za licenci chtějí téměř 40$, ale tato cena se dá ještě snížit na polovinu.

Ale popořádku. Lze stáhnout časově omezenou 14denní trial verzi. Aplikaci jsem si stáhl do momentálně nejnovějšího, čerstvě nainstalovaného Ubuntu 11.10.

Výsledek? Katastrofa... Po instalaci se mi objevilo několik ikon, nemají žádné popisky a po kliknutí na ně se nic neděje. Po chvíli bádání jsem zjistil, že se vše nainstalovalo do adresáře /opt/bin. Odtud to sice spustit šlo, ale chovalo se to nějak podivně. Vzpomněl jsem si však, že k Crossoveru jsem se při pátrání dostal oklikou přes distribuci linuxu s názvem gamedrift, postavené na ubuntu a nabízející v sobě již zabudovaný Crossover. Stáhl jsem si ji tedy a nainstaloval.

Tentokrát vše proběhlo bez problémů, jde o starší verzi ubuntu - tuším, že 10.10. Tady jede Crossover v pohodě. Je tam sice o něco starší verze, ale lze ji bez problémů upgradeovat na aktuální verzi. Distribuce je zdarma, ale nabízí v sobě Crossover pouze v časově omezené, 14 denní trial verzi. Je tu ale jedna výhoda, pokud si koupíte Crossover přes gamedrift, máte slevu 50%, tedy 19$ a pokud vám většina věcí, které chcete, funguje, což si můžete během 14 denní testovací verze ověřit, lze se již nad koupí vážně zamyslet.

Crossover vytváří pro každou instalovanou hru vlastní prostředí, tzv. Láhev. V této Láhvi jsou všechny potřebné systémové soubory plus soubory s hrou. Výhody jsou myslím zřejmé, nehrozí, že si instalací jedné hry přepíšete něco u jiné, třeba proto, že vyžaduje trochu jinou verzi DirectX. Odinstalace je rovněž jednoduchá, přes aplikaci Crossover si prostě vyberete Láhev ve které se nachází aplikace, kterou chcete odinstalovat a necháte ji smazat. Žádné bludné zbytky na disku, ani v registrech!

Instalace hry samotné je přitom skoro stejně jednoduchá, jako ve windows. Vložíte instalační CD/DVD nebo vyberete binární instalační soubor, na něj klepnete pravým tlačítkem myši a zvolíte si, že ho chcete nainstalovat do Láhve Crossover. Otevře se aplikace Crossover, která nejdřív zkusí dohledat na webu vývojářů jestli je daná hra podporovaná. Upřímně řečeno, instaloval jsem asi 20 her, ale podporovaná nebyla ani jedna :-(. Ovšem to ještě nemusí nic znamenat. Lze totiž zkusit instalovat i hry, které jsou podporované komunitou, která pro ně vytvořila podpůrné nástroje, nebo podporované nejsou vůbec. To byl můj připad. Začal jsem svým oblíbeným Morrowindem. Vytvořila se Láhev, rozběhla se instalace, vše proběhlo, zkusil jsem spustit hru a voila! Morrowind na linuxu mi šlapal zcela bez problémů.

Tohle byla ovšem jen jedna vlaštovka, nebudu zastírat, že úspěšnost instalací činila cca 50%, ale i přesto zde vidím veliký potenciál a děti již mají PC s linuxem bez další alternativy. Naštěstí je zde možnost pouštět hry přes steam a věřím, že po podrobnějším průzkumu podpory od komunity ještě něco rozjedu.

Co mi jede:
Ankh
Bone: Out of Boneville
Hugo - Ďábelské zrcadlo
Hugo gameshop
Hugo - Runamuka
Morrowind
Plants vs. Zombies (přes steam)
Spore (přes steam)
Warcraft III

Vůbec jsem nerozjel 
Cats 2
Dogs 2
Etherlords II
Heroes III
Hugo - Dobrodružství v džungli 2
Hugo - Stepní hrdinovéKings Bounty - Armored Princess
Maw (steam)
Tell me more for kids
Tygrova výprava

Postupně sem budu psát své další postřehy.


Předcházející článek :: Index :: Následující článek

Diskuze k článku
Autor: Michal Zobec, 7. dubna 2016 09:01:25
Hry na Linuxu?
Dobrý den,

tak jak jste pokročil s hrami na Linuxu? :)

Michal
[reagovat]
Autor: franta, 21. února 2012 10:51:29
Skyrim?
Co Skyrim, pojede na tom?
[reagovat]
Autor: garalda, 21. února 2012 10:58:33
Re: Skyrim?
Podle informací uváděných na stránkách vývojářů, je Skyrim podporován, viz. http://www.codeweavers.com/compatibility/browse/name/?app_id=9766
[reagovat]

 

Název příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Text příspěvku: