Garaldovy stránky
Uživatel:Anonymous
Přihlásit

Nejčtenější články
Seznam ekvivalentů (115064)
Bloodmoon topicy (45194)
Antropomorph (33777)
 

Aktuální stav překladu Bloodmoonu Print

Tak konečně se podařilo dotáhnout překlad Bloodmoonu do takové fáze, že začal betatest. Je před námi sice ještě hodně práce, protože i když se tentokrát překlad prováděl s důrazem na dodržování topiců, tak přesto jsem v testech, které jsem zatím dělal, narazil na celou řadu případů, kdy topicy neseděly. Pokud je někdo nedočkavý a chce betatestovat, ať se mi ozve, ale pokud by si chtěl někdo bloodmoon v češtině zahrát, tak mu to zatím rozhodně nedoporučuji, myslím, že by si tím zatím zkazil zážitek ze hry. Přivítal bych opravdu takové, kteří ví co betatest obnáší a jsou ochotni to podstoupit. Věřím však, že došlo k významnému posunu a že jsou konečně velké šance na úspěšné dokončení.

No a nakonec jsem si schoval jeden bonbónek. Řada z vás si asi pamatuje na trapnou záležitost s doplňováním diakritiky, kdy mi lidé, kteří měli diakritiku na starosti ze začátku tvrdili, že diakritika není žádný problém, takže jsem na ní trval u všech překladů, i když to občas znamenalo to celé předělat. A když už jsem to měl všechno pohromadě, tak se zjistilo, že tam diakritika přidělat nejde. Bylo to nepříjemné a věřím, že mne za to hodně lidí nemělo rádo, ale musel jsem dát pracně doplněnou diakritiku pryč... Asi tušíte k čemu směruji, ano, našel se človíček (Boldrick), který se nezalekl tvrzení odborníků a při překladu Bloodmoonu našel ve znakové sadě dostatek málo používaných znaků, které šly nahradit znaky s českou diakritikou. Je pravda, že to jsou sice málo používané znaky, ale občas se ve hře objevují, takže se může stát, že se český znak objeví i tam kde být nemá (nahrazeny byly například i znaky "[", "]", ";", "_") ale věřím, že klad zážitku ze skutečné češtiny převáží.
Takže Bloodmoon bude nejenom v češtině, ale i s diakritikou. Původně jsem si chtěl tuto informaci nechat až na oficiální vyjití hotového překladu, ale myslím si, že by to při betatestu stejně asi někdo vykecal ;o) a kromě toho bych až do ukončení testů nemohl ukázat jediný screenshot ze hry, což by mne i mrzelo, protože myslím, že to vypadá dobře :o)

Ti skeptičtější se teď asi zamyslí a zeptají se, jestli se náhodou nebudou bít topicy bez diakritiky v Morrowindu s topicy s diakritikou v Bloodmoonu. Upřímně řečeno, asi budou... V Bloodmoonu je sice velmi málo společných topiců s Morrowindem, ale jsou tam, takže ke kolizím zřejmě dojde. Doufám však, že i toto dokáže odhalit betatest.


Předcházející článek :: Index :: Následující článek