Garaldovy stránky
Uživatel:Anonymous
Přihlásit

Nejčtenější články
Seznam ekvivalentů (113083)
Bloodmoon topicy (42690)
Antropomorph (33134)
 

Záchrana poškozené partition tabulky Print

Tak jsem si od jedné nejmenované firmy nechal zdarma poslat jeden jejich nejmenovaný operační systém linux. Dostal jsem balíček ve kterém byly 3 DVD.
Vzhledem k tomu, že mám neustále nainstalováno několik operačních systémů, rozhodl jsem se, že je vhodný čas pro záměnu jednoho z nich za něco nového.
Při instalaci jsem byl obzvláště opatrný pokud se týkalo místa kam se má systém nainstalovat. Sám jsem mu vybral partišnu a neboť používám
XOSL výslovně jsem mu řekl, že zavaděč si má strčit do hlavičky svojí partišny a nikam jinam.
Kromě toho, že mi systém nebyl schopen rozchodit zvuk (kartu detekoval, ale hlásil chybu), vše ostatní naběhlo k mojí spojenosti. Bohužel moje spokojenost trvala jen tak dlouho, dokud jsem nezkusil nabootovat do nějakého jiného systému.
Ke své hrůze jsem zjistil, že mi ten zas... hraniční operační systém předělal fat tabulku, takže mi nic nefunguje. Zničeho nic se ve fat tabulce mezi jednotlivými partišnami objevily nějaké nevyužité sektory a začalo to hlásit že nelze najít boot sektory na některých partišnách.
I když mám 8 operačních systémů, tak jsem ani na okamžik neuvažoval o tom, že bych prostě celý disk zformátoval. Přece jen tam mám fotografie z narozenin a dovolené, které zatím nikde jinde nejsou a kromě toho celou řadu rozdělaných projektů. Nezbylo mi tedy než začít pátrat po nástrojích pomocí kterých bych dokázal FAT tabulku obnovit.
Nakonec jsem uspěl a protože jsem dobrák a kromě toho sklerotik, tak své bádání zveřejním tady, třeba to někomu pomůže.

Co bych doporučil primárně je Ranish partition manager který je i součástí XOSL. Nevím sice, jestli se na něm ještě pracuje, poslední verze je dva roky stará, ale stále je ještě dost dobrý a navíc je zdarma na 10 let.
Pomocí tohoto nástroje lze poměrně snadno editovat partition tabulku. Pokud někoho zajímají podrobnosti v češtině, tak nechť se podívá třeba sem . Já se omezím jen na informace o vlastnostech, které jsem využil k obnově partition tabulky. Zřejmě jsem udělal zásadní chybu, ale opsal jsem si seznam systémů a jejich fyzické umístění na disku (byť bylo špatné) a poté jsem celou partition tabulku smazal. Poté jsem začal stahovat různé programy a testovat zda nebudou schopny chybějící partišny detekovat.

První věc co jsem zkoušel je Partition table doctor . Slibují, že jsou schopni detekovat partišny windows i linuxu. Nechci tento produkt nějak shazovat, podle dokumentace vypadá rozhodně zajímavě, ale u mne se po instalaci a spuštění zobrazila obrazovka na které byla nesmyslná změť znaků. Nebyl jsem schopen s tím nic udělat, zřejmě mu chyběl nějaký font. Každopádně pro mé účely byl tento program nepoužitelný.

Pak jsem zkoušel Drive mechanic. Upřímně řečeno, tento produkt jsem nepochopil. Něco to sice dělalo, ale nepřišel jsem na to, jak ho donutit, aby to hledalo chybějící partišny.

Jako další jsem zkoušel DiskPatch. Konečně něco co mělo aspoň nějaké výsledky! Tento program dokázal správně detekovat dvě chybějící partišny, takže jsem získal informace o jejich fyzickém umístění na disku. Tyto hodnoty stačilo vzít, doplnit přes Ranish partition manager a náhle jsem byl schopen nabootovat do dvou systémů. Zbytek to ale bohužel detekovalo špatně, takže malý pokrok tu byl, ale nevedl až k úplnému cíli.

V minulosti jsem měl poměrně dobré zkušenosti s programem gpart. Bohužel však jede pouze na linuxu a FreeBSD a já neměl momentálně k dispozici funkční ani jeden z těchto systémů. Jediné co mi jelo byly Win98 a ty navíc nedetekovaly moji vypalovačku, takže jsem si nebyl schopen vytvořit ani Live CD.

A konečně se dostávám k programu, díky němuž jsem nakonec dokázal data obnovit. Jedná se o Acronis disk editor. Sice není zdarma, ale trial verze, která neumožňuje editaci, je volně ke stažení. V kombinaci s Ranish partition managerem, který umožňuje zápis do partition tabulky je to dostatečné pro kompletní obnovu.

S diskeditorem ovšem není obnova nijak jednoduchá. Je zapotřebí najít hlavičku každé partišny manuálně. Ovšem, alespoň tuto možnost nabízí, takže máte-li dostatek zkušeností a trpělivosti, je tu šance dostat se k pozitivním výsledkům.

Disk editor běží pod libovolným systémem Windows (alespoň podle dokumentace, já ho zkoušel pod Win98). Umožňuje hledat přímo fyzicky na disku zadané textové řetězce. Nabízí možnost hledat textově a hexadecimálně, ale hexadecimální hledání bohužel nějak nefungovalo. Přesněji jsem nebyl schopen mu tam vložit jakékoliv číslo. Prostě to nešlo. Takže jsem musel hledat textově.

Tak a pro dnešek to zatím stačí. Pokračování příště :o)

Předcházející článek :: Index :: Následující článek

Diskuze k článku

 

Název příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Text příspěvku: